Лекторій для старшокласників
«Те, що руйнує особистість»
Паління – це «звичка, огидна для зору, нестерпна для нюху, шкідлива для мозку, небезпечна для легенів»
(Якоб І. король Великобританії, 1604 р.)
12 жовтня 1492 року Колумб відкрив не тільки Америку, а й тютюн. Він дізнався, що почали палити ще до нашої ери на початку 1 століття в Азії. Туземці скручували листя рослини і підпалювали вдихаючи дим. Тютюн використовували, як декоративну рослину, пізніше склалося уявлення про його чудодійний лікарський засіб (заспокійливий, такий, що знімає головний біль і втому).
На початку ХVІІ століття тютюн почали вирощувати в Голандії, трохи пізніше – в Азії. А потім в Німеччині. В Росії тютюн набув широкого розповсюдження завдяки Петру І, який досить швидко зрозумів стратегічну цінність для державної казни цієї шкідливої звички.
Що ж таке тютюн? Тютюн – це однорічна рослина з родини пасльонових, одна з найуживаніших рослин, яка здатна викликати залежність, висушені листки якої після спеціальної обробки подрібнюють і використовують для куріння. До складу листків тютюну входять такі речовини як нікотин, білки, вуглеводи, органічна кислота, смоли і ефірні олії. Основна особливість тютюну, завдяки якій він відрізняється від інших рослин – вміст нікотину.
Нікотин – одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютюнового диму.
Паління цигарок – одна з найшкідливіших звичок, що негативно впливає на здоров’я не тільки самих курців, але й оточуючих. Зараз вона перетворилася на епідемію, що поширюється не тільки серед чоловіків, жінок, але й серед підлітків і дітей.
Під час куріння нікотин сигарети разом із димом проникає крізь оболонку клітин дихального тракту і швидко потрапляє до мозку та в кров. Сигарети не бувають небезпечними. Навіть з низьким вмістом смоли і нікотину вони також шкідливі.
Сьогодні паління – загальнонаціональна проблема. І хоч державою ведеться боротьба з палінням, а тютюнові фабрики з кожної пачки попереджають про шкоду тютюну, кількість людей, які палять не зменшується.
— Курець шкодить не собі, а й навколишнім: людина, яка провела годину в накуреному приміщені, отруюється так само, як люди, що викурила 4 сигарети. Рідні та близькі не зі своєї вини стають «пасивними курцями».
— Німецькі вчені обстежили 656 жінок, що палять, і понад 5 тисяч тих, хто уникає паління.
З’ясувалося, що перші старіють майже у 10 разів швидше.
— Перший удар нікотин наносить мозку. За даними вчених, у юнаків, що курять:
— знижується обсяг пам’яті на 5%;
— знижується точність виконання математичних дій на 5,5%;
— знижується здатність до навчання на 4,5%.
— Паління – надзвичайно шкідлива звичка. Вона призводить до психологічної залежності, позбутися якої набагато важче, ніж набути. А окремі люди практично назавжди стають залежними від тютюну. Щоб позбутися цієї залежності, потрібні неабиякі вольові зусилля. Паління щороку забирає тисячі життів у всьому світі. Воно стало серйозною соціальною проблемою. — Вагітні жінки, які палять, зазвичай народжують немовлят з меншою вагою і не лише. Сумний факт: щорічно в Україні тютюн стає причиною смерті понад 100 тисяч людей.
— Викурюючи пачку сигарет за день, курець позбавляє себе життя на 8-10 років, адже одна викурена сигарета вкорочує життя на 15-20 хвилин. То хіба ж це не самогубство?
— У підлітків, які палять, об’єм грудної клітки і розвиток легенів відстає на 25 % від середніх норм, а згодом грудна клітка матиме запалий вигляд.
У людському організмі немає жодного органа, на який згубно б не позначилося паління. Учені встановили, що паління – один з основних чинників, які призводять до онкологічних захворювань, починаючи з раку легень, порушення обміну речовин, серцево-судинні захворювання, погіршення зору – ці та цілий букет інших захворювань. Крім того, паління притупляє почуття голоду, тому людина, яка палить, не стежить за харчуванням, може взагалі обійтися цигаркою та кавою, що додає до списку захворювань ще й шлунково-кишкові захворювання.
Тютюновий дим – це вид забруднення повітря, що в сотні тисяч разів перевищує забруднення будь-якого металургійного чи хімічного комбінату, проте люди свідомо вдихають таке повітря. Мова йде про паління. Вдихати тютюновий дим у чотири рази шкідливіше, ніж вихлопні гази автомобіля безпосередньо з вихлопної труби. Дим також чинить згубний вплив на голосові зв’язки: голос грубішає, втрачає соковитість, звучність, чистоту. Особливо це помітно у дівчат – дзвінкі голоси дівчат стають грубими, сиплими. Крім того, ніжні рожеві щічки жовкнуть, очі блякнуть.
Такої атмосфери, яку створює для себе той, хто палить, немає в жодному суперзабрудненому центрі.
Чому підлітки починають палити?
Одна з основних причин – цікавість. Друга – наслідування дорослих. У сім’ях де не палять, курцями стають не більш ніж 25 % дітей, а в сім’ях, де палять – понад половину. У багатьох паління пояснюється бажанням наслідувати товаришів чи героїв кінофільмів, які палять.
Не можна не враховувати і той факт, що дехто з вас не хоче, щоб його вважали «мамієм», дехто прагне до незвичайного, потаємного, комусь сигарета надає впевненості, особливо у спілкуванні з дівчиною або у незнайомому гурті. Сигаретою намагаються заглушити хвилювання, неприємність, острах.
Якщо у хлопців стимулом до паління є прагнення наслідувати дорослих, ототожнення паління з уявленням про самостійність, силу, мужність, то у дівчат це нерідко пов’язано з кокетуванням, прагненням до оригінальності, бажанням подобатися юнакам.
Запитавши дорослих та дітей, ми дізналися, що основними причинами тютюнопаління є:
1. Мода, бажання бути незалежним, здаватися дорослішим.
2. Прагнення самостверджуватися, довести одноліткам свою значущість.
3. Нудьга, безпорадність.
4. Тиск з боку приятелів, бажання не виділятися між іншими.
5. Приклад дорослих.
6. Цікавість, бажання відкрити для себе нові відчуття, спровоковані рекламою.
Основна причина паління
Чому ж люди палять не зважаючи на шкоду для себе й оточуючих? Це тому, що через деякий час у них виникає нікотинова залежність. Нікотин , який міститься в тютюновому диму, пригнічує здатність організму виробляти необхідну йому нікотинову кислоту. Так організм починає залежати від паління. Багато підлітків, які спробували палити, стають курцями. Підраховано, що 75 % із тих, хто кинув палити, протягом півроку починають знову. Навіть через кілька років після відмови від тютюну ця згубна звичка може відродитися. У курця, який вирішив кинути палити, нерідко виникають тривога чи дратівливість, він потерпає від депресій, головного болю, безсоння. Дуже добре, якщо в перші кілька тижнів його морально підтримують друзі. Якщо ти знаєш когось, хто вирішив кинути палити, допоможи йому, скажи, що це один із його правильних виборів у житті. Фізична та психологічна залежність від нікотину розвивається набагато швидше, ніж від алкоголю. Головною причиною виникнення і розвитку «тютюнового» кашлю стають краплі дьогтю, що осіли в легенях. Доведено, що у курців на відміну від некурящих людей в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія та інші захворювання серця. При цьому смерть, викликана цими захворюваннями, в курців набагато вища.
Життя курців на 6-8 років менша, ніж у некурящих, при чому скорочення протяжності життя залежить від того, в якому віці людина почала палити.
Куріння – соціальне лихо. Через нерозуміння, сліпе наслідування моди, дорослих, ровесників підліток починає курити – спочатку робить одну затяжку, викурює одну сигарету, а потім тягнеться до лиховісної пачки знову і знову. А почати куріння набагато легше, ніж кинути. Отож, краще не починати.
Юний друже!
Ти знаходишся в підлітковому віці й переживаєш неповторну пору свого фізичного й морального змужніння, пору активного пізнання життя. Сьогоднішнє буття часто здається тобі нецікавим. «Швидше б вирости, тоді настане мій справжній час!» — так думаєш ти і прагнеш виглядати дорослішим, самостійним.
Старші за віком люди, особливо, якщо вони зовні привабливі, користуються успіхом (кіно- та шоу зірки, спортсмени), видаються тобі гідними наслідування в поведінці, в манерах, одязі, кар’єрі. Тобі здається, що вони ефектно виглядають, особливо, коли граціозними рухами наближають сигарету до рота, віртуозно видихають спіральки диму! І уява малює твій власний привабливий образ на місці цього кумира, а в свідомості твоїй виринає бажання закурити.
Постривай! Ти наважуєшся на дуже відповідальний вчинок, а рішучі кроки необхідно робити усвідомлено. А чи усвідомлюєш ти, що сивий димок від сигарети – це підступна забава, яка значною мірою унеможливить здійснення твоїх життєвих планів, укоротить твоє життя, призведе до безлічі фізичних і моральних страждань? Про це свідчить гіркий досвід мільйонів людей, узагальнений лікарями, соціологами, психологами.
Пропоную провести разом з однолітками інтелектуальну гру «Брейн-ринг» і перевірити свої знання.
- Яка головна причина зростання числа курців? (Тютюн уміло рекламують)
- Чому люди стають курцями? (Утвердження свого «Я», вплив друзів, знайомих, рідних, реклама, прагнення здаватися дорослим чи сподобатися комусь)
- До яких хвороб призводить паління? (Хронічні бронхіти, рак легенів, атеросклероз)
- Чи завдає курець шкоди здоров’ю навколишніх? (Так. Вони стають «пасивними курцями»)
- Чи може людина, що палить, стати винуватцем виникнення пожежі? (Так. Непогашена сигарета може спричинити пожежу)
- Як нікотин діє на організм? (Це сильна отрута, що діє переважно на нервову систему, травлення, а також на дихальну й серцево-судинну системи. В одній пачці міститься смертельна доза нікотину для дорослої людини)
- 7. Правильно чи ні, що паління тютюну викликає сильне звикання? (Правильно. Паління породжує як фізичну, так і психологічну залежність – це одна з причин важкого відвикання від паління).
- 8. Який орган, крім легенів, найбільше страждає від наслідків паління? (Серце. Паління є однією з основних причин захворювань серця).
Куріння шкідливе для вашого здоров’я. Пам’ятайте про це!