Паління

Лекторій для старшокласників

«Те, що руйнує особистість»

Паління – це «звичка, огидна для зору, нестерпна для нюху,       шкідлива для мозку, небезпечна для легенів»

(Якоб І. король Великобританії, 1604 р.)

            12 жовтня 1492 року Колумб відкрив не тільки Америку, а й тютюн. Він дізнався, що почали палити ще до нашої ери на початку 1 століття в Азії. Туземці скручували листя рослини і підпалювали вдихаючи дим. Тютюн використовували, як декоративну рослину, пізніше склалося уявлення про його чудодійний лікарський засіб (заспокійливий, такий, що  знімає головний біль і втому).

На початку ХVІІ століття тютюн почали вирощувати в Голандії, трохи пізніше – в Азії. А потім в Німеччині. В Росії тютюн набув широкого розповсюдження завдяки Петру І, який досить швидко зрозумів стратегічну цінність для державної казни цієї шкідливої звички.                                                                   

Що ж таке тютюн? Тютюн – це однорічна рослина з родини пасльонових, одна з найуживаніших рослин, яка здатна викликати залежність,  висушені листки якої після спеціальної обробки подрібнюють і використовують для куріння. До складу листків тютюну входять такі речовини як нікотин, білки, вуглеводи, органічна кислота, смоли і ефірні олії. Основна особливість тютюну, завдяки якій він відрізняється від інших рослин – вміст нікотину.                                                          

Нікотин – одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютюнового диму.                                                             

Паління цигарок – одна з найшкідливіших звичок, що негативно впливає на здоров’я не тільки самих курців, але й оточуючих. Зараз вона перетворилася на епідемію, що поширюється не тільки серед чоловіків, жінок, але й серед підлітків і дітей.

Під час куріння нікотин сигарети разом із димом проникає крізь оболонку клітин дихального тракту і швидко потрапляє до мозку та в кров. Сигарети не бувають небезпечними. Навіть з низьким вмістом смоли і нікотину вони також шкідливі.

Сьогодні паління – загальнонаціональна проблема. І хоч державою ведеться боротьба з палінням, а тютюнові фабрики з кожної пачки попереджають про шкоду тютюну, кількість людей, які палять не зменшується.

— Курець шкодить не собі, а й навколишнім: людина, яка провела годину в накуреному приміщені, отруюється так само, як люди, що викурила 4 сигарети. Рідні та близькі не зі своєї вини стають «пасивними курцями».

— Німецькі вчені обстежили 656 жінок, що палять, і понад 5 тисяч тих, хто уникає паління.

З’ясувалося, що перші старіють майже у 10 разів швидше.

— Перший удар нікотин наносить мозку. За даними вчених, у юнаків, що курять:

— знижується обсяг пам’яті на 5%;

— знижується точність виконання математичних дій на 5,5%;

— знижується здатність до навчання на  4,5%.

— Паління – надзвичайно шкідлива звичка. Вона призводить до психологічної залежності, позбутися якої набагато важче, ніж набути. А окремі люди практично назавжди стають залежними від тютюну. Щоб позбутися цієї залежності, потрібні неабиякі вольові зусилля. Паління щороку забирає тисячі життів у всьому світі. Воно стало серйозною соціальною проблемою.                                                                                          — Вагітні жінки, які палять, зазвичай народжують немовлят з меншою вагою і не лише. Сумний факт: щорічно в Україні тютюн стає причиною смерті понад 100 тисяч людей.

  — Викурюючи пачку сигарет за день, курець позбавляє себе життя на 8-10 років, адже одна викурена сигарета вкорочує життя на 15-20 хвилин. То хіба ж це не самогубство?

— У підлітків, які палять, об’єм грудної клітки і розвиток легенів відстає на 25 % від середніх норм, а згодом грудна клітка матиме запалий вигляд.

У людському організмі немає жодного органа, на який згубно б не позначилося паління.  Учені встановили, що паління – один з основних чинників, які призводять до онкологічних  захворювань, починаючи з раку легень, порушення обміну речовин, серцево-судинні захворювання, погіршення зору – ці та цілий букет інших захворювань. Крім того, паління притупляє почуття голоду, тому людина, яка палить, не стежить за харчуванням, може взагалі обійтися цигаркою та кавою, що додає до списку захворювань ще й шлунково-кишкові захворювання.

Тютюновий дим – це вид забруднення повітря, що в сотні тисяч разів перевищує забруднення будь-якого металургійного чи хімічного комбінату, проте люди свідомо вдихають таке повітря. Мова йде про паління. Вдихати тютюновий дим у чотири рази шкідливіше, ніж вихлопні гази автомобіля безпосередньо з вихлопної труби. Дим також  чинить згубний вплив на голосові зв’язки: голос грубішає, втрачає соковитість, звучність, чистоту. Особливо це помітно у дівчат – дзвінкі голоси дівчат стають грубими, сиплими. Крім того, ніжні рожеві щічки жовкнуть, очі блякнуть.

Такої атмосфери, яку створює для себе той, хто палить, немає в жодному суперзабрудненому центрі.

         Чому підлітки починають палити?                              

Одна з основних причин – цікавість. Друга – наслідування дорослих. У сім’ях де не палять, курцями стають не більш ніж 25 % дітей, а в сім’ях, де палять – понад половину. У багатьох паління пояснюється бажанням наслідувати товаришів чи героїв кінофільмів, які палять.

Не можна не враховувати і той факт, що дехто з вас не хоче, щоб його вважали «мамієм», дехто прагне до незвичайного, потаємного, комусь сигарета надає впевненості, особливо у спілкуванні з дівчиною або у незнайомому гурті. Сигаретою намагаються заглушити хвилювання, неприємність, острах.

Якщо у хлопців стимулом до паління є прагнення наслідувати дорослих, ототожнення паління з уявленням про самостійність, силу, мужність, то у дівчат це нерідко пов’язано з кокетуванням, прагненням до оригінальності, бажанням подобатися юнакам.

         Запитавши дорослих та дітей, ми дізналися, що основними причинами тютюнопаління є:

1. Мода, бажання бути незалежним, здаватися дорослішим.

2. Прагнення самостверджуватися, довести одноліткам свою значущість.

3. Нудьга, безпорадність.

4. Тиск з боку приятелів, бажання не виділятися між іншими.

5. Приклад дорослих.

6. Цікавість, бажання відкрити для себе нові відчуття, спровоковані рекламою.

                            Основна причина паління

Чому ж люди палять не зважаючи на шкоду для себе й оточуючих? Це тому, що через деякий час у них виникає нікотинова залежність. Нікотин , який міститься в тютюновому диму, пригнічує здатність організму виробляти необхідну йому нікотинову кислоту. Так організм починає залежати від паління.                                                                                                                Багато підлітків, які спробували палити, стають курцями. Підраховано, що 75 % із тих, хто кинув палити, протягом півроку починають знову. Навіть через кілька років після відмови від тютюну ця згубна звичка може відродитися.                       У  курця, який вирішив кинути палити, нерідко виникають тривога чи дратівливість, він потерпає від депресій, головного болю, безсоння. Дуже добре, якщо в перші кілька тижнів його морально підтримують друзі. Якщо ти знаєш когось, хто вирішив кинути палити, допоможи йому, скажи, що це один із його правильних виборів у житті.                                                          Фізична та психологічна залежність від нікотину розвивається набагато швидше, ніж від алкоголю.                                     Головною причиною виникнення і розвитку «тютюнового» кашлю стають краплі дьогтю, що  осіли в легенях. Доведено, що у курців на відміну від некурящих людей в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія та інші захворювання серця.  При цьому смерть, викликана цими захворюваннями, в курців набагато вища.

Життя курців на 6-8 років менша, ніж у некурящих, при чому скорочення протяжності життя залежить від того, в якому віці людина почала палити.                                                                              

Куріння – соціальне лихо. Через нерозуміння, сліпе наслідування моди, дорослих, ровесників підліток починає курити – спочатку робить одну затяжку, викурює одну сигарету, а потім тягнеться до лиховісної пачки знову і знову. А почати куріння набагато легше, ніж кинути. Отож, краще не починати.

Юний друже!

         Ти знаходишся в підлітковому віці й переживаєш неповторну пору свого фізичного й морального змужніння, пору активного пізнання життя. Сьогоднішнє буття часто здається тобі нецікавим. «Швидше б вирости, тоді настане мій справжній час!» — так думаєш ти і прагнеш виглядати дорослішим, самостійним.

Старші за віком люди, особливо, якщо вони зовні привабливі, користуються успіхом (кіно- та шоу зірки, спортсмени), видаються тобі гідними наслідування в поведінці, в манерах, одязі, кар’єрі. Тобі здається, що вони ефектно виглядають, особливо, коли граціозними рухами наближають сигарету до рота, віртуозно видихають спіральки диму! І уява малює твій власний привабливий образ на місці цього кумира, а в свідомості твоїй виринає бажання закурити.

Постривай! Ти наважуєшся на дуже відповідальний вчинок, а рішучі кроки необхідно робити усвідомлено. А чи усвідомлюєш ти, що сивий димок від сигарети – це підступна забава, яка значною мірою унеможливить здійснення твоїх життєвих планів, укоротить твоє життя, призведе до безлічі фізичних і моральних страждань? Про це свідчить гіркий досвід мільйонів людей, узагальнений лікарями, соціологами, психологами.

Пропоную провести разом з однолітками інтелектуальну гру «Брейн-ринг» і перевірити свої знання.

  1.     Яка головна причина зростання числа курців? (Тютюн уміло рекламують)
  2.      Чому люди стають курцями? (Утвердження свого «Я», вплив друзів, знайомих, рідних, реклама, прагнення здаватися дорослим чи сподобатися комусь)
  3.    До яких хвороб призводить паління? (Хронічні бронхіти, рак легенів, атеросклероз)
  4.   Чи завдає курець шкоди здоров’ю навколишніх? (Так. Вони стають «пасивними курцями»)
  5.    Чи може людина, що палить, стати винуватцем виникнення пожежі? (Так. Непогашена сигарета може спричинити пожежу)
  6.    Як нікотин діє на організм? (Це сильна отрута, що діє переважно на нервову систему, травлення, а також на дихальну й серцево-судинну системи. В одній пачці міститься смертельна доза нікотину для дорослої людини)
  7. 7.     Правильно чи ні, що паління тютюну викликає сильне звикання? (Правильно. Паління породжує як фізичну, так і психологічну залежність – це одна з причин важкого відвикання від паління).
  8. 8.     Який орган, крім легенів, найбільше страждає від наслідків паління? (Серце. Паління є однією з основних причин захворювань серця).

       Куріння шкідливе для вашого здоров’я.                            Пам’ятайте про це!