Алкоголь

Лекторій для старшокласників

«Те, що руйнує особистість»

(алкоголь)

Практичний психолог:  Андрощук Т.О.

 ПРАВДА ПРО АЛКОГОЛЬ

Хмільне завжди протягує нам руку, коли ми зазнаємо невдач, коли ми слабнемо, коли ми втомлені, і вказує надзвичайно легкий шлях виходу з обставин, що склалися. Але обіцянки ці неправдиві: фізична сила, яку воно обіцяє – примарна, душевний підйом – оманний; під впливом хмільного ми втрачаємо істинне уявлення про цінності речей
(Джек Лондон)

Запитання та відповіді щодо алкогольних проблем

• Речовина, яка викликає найбільшу смертність серед молоді – це алкоголь! Чому це так, наведемо декілька цифр.

У всесвітньому масштабі 5% усіх смертей се-ред молоді у віці від 15 до 29 років викликані вживанням алкоголю.

У Європі кожна четверта смерть чоловіків у віковій групі від 15 до 29 років пов’язана з алкоголем. У деяких частинах Східної Європи йдеться вже про кожну третю смерть.

У цілому у Європі щороку помирає з причин, обумовлених алкоголем, близько 55000 молодих людей.

У цілому у світі від алкогольної залежності страждають 140 мільйонів чоловік, в Україні це близько 1 млн. чоловік.

• У чому шкідливість вживання алкоголю для мозку?

Більш ніж 30% алкоголю затримується у нервових клітинах головного мозку, які складають лише 2% ваги тіла людини. У ре-зультаті одного сильного сп’яніння гине до 20 тисяч клітин головного мозку (і хоча у кожного з нас їх до 17 мільярдів, так марнотратно з ними обходитися не варто).

• Як алкоголь впливає на розумову діяльність?
Він уповільнює розумові процеси навіть при незначному вживанні слабоалкогольних напоїв. Знижує інтелект людини – вона не може повноцінно вчитися або працювати.

• Що тягне за собою стан сп’яніння?

Він викликає зміну поведінки людини і вона стає непередбачуваною та небезпечною. Алкоголь винен у половині всіх скоєних вбивств. Крім того, більше половини всіх травм та нещасних випадків сталися через сп’яніння. Багато випадків небажаної вагітності та зараження венеричними хворобами відбулися саме у стані сп’яніння. Алкоголь стягує свою алкогольну данину, підриваючи суспільне і приватне життя і завдає їй збиток незліченними фатальними дорожньо-транспортними  пригодами,  ушкодженнями  і  травмами, пожежами в житлах, випадками смерті через утоплення, самогубствами, а також злочинами, пов’язаними з насильством. До цього варто додати також фінансові проблеми, кар’єри, що не відбулися, розлучення, уроджені дефекти і вади розвитку, а також постійні емоційні травми, за-подіювані дітям.

• Чим схожий алкоголь на інші наркотики? Тим, що викликає психічну і фізичну залежність. Він викликає зміну психічного стану людини – навколишній світ сприймається спотворено та неадекватно. При постійному вживанні руйнує особистість.

• Чим відрізняється алкоголь від інших наркотиків?

Алкоголь належить до легальних наркотиків, тобто його вживання та купівля не переслідуються законом. Ставлення у суспільстві до його вживання навіть позитивне, тому можна свідчити про створення алкогольного культу з усіма його атрибутами і традиціями. Певна частка суспільства створила алкогольного ідола, якому служить, підтримуючи алкогольні традиції.

• Чи є алкоголь продуктом харчування?

Алкоголь не є продуктом харчування. Він не містить у собі поживних речовин, без яких організм людини не міг би існувати повноцінно.

• Як впливає алкогольна індустрія на молодь? Вона підступно рекламує приваб ливість алкогольних напоїв через відомих спортсменів, фотомоделей та артистів. Додаючи алкоголь у безалкогольні напої вона привчає людей з дитячого віку до смаку алкоголю та непомітно залучає до більш міцних напоїв. Не дайте себе обдурити!

• Якою є реакція організму на випивку?

При вживанні пляшки пива або склянки вина натщесерце через 15-20 хвилин у крові накопичується найбільша концентрація алкоголю. Для того, щоб очистити кров та видалити таку кількість алкоголю (це близько 10 г чистого алкоголю) печінці потрібна 1 година напруженої роботи! При вживанні двох пляшок відповідно потрібно 2 години

• Чому в компаніях вживають алкоголь?

Тому що, на перший погляд, так легше спілкуватися, бути веселим та почуватися невимушено. Але насправді коли хтось у компанії напився, це стає небезпечним для усіх, і вечірка замість приємного відпочинку стає неприємністю – поряд з вами з’являється психічно не-врівноважена та отруєна людина, яку треба відводити додому або залишати на ніч та вжи-вати «комплекс оздоровчих заходів».
Скільки це, «п’ю забагато»?

Вживання алкоголю вимірюється в спеціальних одиницях – «юнітах».

1 U (юніт) =1 стандартна доза алкоголю = 12.8 г чистого алкоголю.

Кількість U алкоголю (стандартних доз) у різних напоях:

•1/2 пляшки (330 мл) легкого пива – 0.5 U

•1/2 пляшки (330 мл) звичайного пива – 1.0 U

•1 пляшка (700 мл) звичайного пива – 2.0 U

•1/2 пляшки (330 мл) міцного пива – 1.5 U

•1 пляшка (700 мл) столового вина – 6.0 U

•1 бокал (150 мл) столового вина – 1.0 U

•1 пляшка (700 мл) десертного вина – 8.0 U

•1 бокал (50 мл) десертного вина – 1.0 U

•1 пляшка (700 мл) лікеру чи іншого напою 40% – 20.0 U

•1 рюмка лікеру 1.0 U

•1 пляшка (700 мл) лікеру чи іншого напою 60% – 30.0 U

Як визначити, чи стає випивка для Вас проблемою
Важко надавати рекомендації з приводу алкоголізму. Ця проблема не має вікових обмежень, це проблема і молодих і старих. Тому що алкоголізм це хвороба. Вона може вразити будь-кого: молодого, старого, багатого, бідного…

І не має значення – як довго Ви п’єте та що Ви п’єте. Головне – це скільки (яка доза) алкоголю Вами вживається.

Для того, щоб вирішити, чи є у Вас проблеми з вживанням алкоголю, дайте відповіді на 12 запитань. Відповіді важливі тільки для Вас, а не для будь-кого. Якщо Ви відповісте «так» на деякі питання, можливо, Ви повинні серйозно поди витися на цю проблему та щось змінити у своєму ставленні до алкоголю.